LOŽNICE je místem odpočinku…
Ložnice je místem odpočinku, ve které regenerujete po celodenní práci (závodu nebo maratonu). Poradíme Vám s použití kreativního řešení, aby se ložnice stala místem, kde se budete rádi probouzet a usínat s opravdovým požitkem.
K dosažení výše uvedeného cíle bychom měli zajistit správné umístění ložnice, přístup k přirozenému a umělému světlu, správně zvolenou postel a matrace, funkční vybavení a vnitřní uspořádání nábytku v souladu s požadavky rodiny.
Čtyři strany světa pokoje…
Při plánování rozmístění místností v domě, nezapomeňte, že by ložnice měla být umístěna na klidném místě, která zaručuje pohodný odpočinek. Nedoporučujeme, aby ložnice sousedila s obývacím pokojem, kde rodinní příslušníci mají ve zvyku sledovat televizi. Budete-li mít možnost zvolit ložnici s výhledem do zahrady (bude to výhra) místo s výhledem na rušnou ulici. Ložnice plní funkci – „intimní atmosféry“, takže by neměla být otevřena do dalších místností…
Umístění oken přímo ovlivňuje teplotu v místnosti a přístup denního světla. Pokud okno směřujete směrem na jih, můžete si být jisti, že ložnice bude slunečná a teplá. Okna na východ jsou v ložnici řešena v souladu s lidskými biologickými hodinami. Díky tomu se můžete probouzet s východem slunce a večer v místnosti bude příjemný chlad, který je výborný ke spánku. V případě, že zvolíte okna na západní stranu musíte počítat s tím, že v létě bude ložnice „vyhřátá“ v případě slunečních paprsků. Doporučujeme se vyvarovat zvolit ložnici na sever, jelikož místnost bude tmavá nebo šedivá. Zatímco nedostatek slunce Vám nebude vadit, když půjdete spát, ale ráno pravděpodobně nepřispívá k vstávání.
Kouzlo světla…
Osvětlení vytváří atmosféru interiéru. V ložnici by měla být umístněna světla, a to hlavní zdroj světla, dekorativní osvětlení, osvětlení interiéru skříně (užitečné v situacích, kdy partneři vstávají v různých časech a nechtějí se budit navzájem – včetně hlavního světla) a lampičky. V interiéru není ani barva světla vyzařované žárovky bez významu – světlo by mělo být teplé, měkké a kouzlo barvy stěn. Lehké a svěží přináší mrazivou chladnou náladu a úzkosti.
Někdo kdysi řekl, že milovník knih nejde nikdy spát sám. Mnozí lidé rádi čtou před spaním a tím mohou rušit svého partnera, a proto doporučujeme umístění lampy cca 65 až 75 cm nad výšku matrace. Výhodou je umístění vypínače na světlo blízko rámu postele a tím můžete ovládat osvětlení přímo z postele a nemusíte vstávat…
Ááááá, jít spát, jen protože měsíc zívá…
Postel je hlavní kus nábytku v každé ložnici… Výběrem a umístění postele začíná zdobení místnosti. Vyhněte se umístění postele v hlučném místě tedy mezi dveřmi a oknem. Obvykle je postel umístěna u zdi, ale nyní má i své milovníky, kteří volí postel do prostoru. Důležité je ponechat si volný prostor cca 40 – 50 cm okolo postele, tím si umožníte plynulý a dobře přístupný pohyb kolem postele.
Postel i matrace jsou investice do svého zdraví a kupujete je na roky, proto by měl být nákup pečlivě promyšlený. Radost z ušetřených prostředků bude určitě nižší, než nepohodlí, které budete bezprostředně prožívat po každé probdělé noci díky špatně vybrané matraci. Postel by měla být dimenzována podle vyšší osoby spící na posteli. Správná délka postele se posuzuje podle výšky uživatele postele a je nutné ji zvětšit nejméně o cca 20 cm.
Výběr matrace je přímo alchymie…
Je nutné zohlednit mnoho faktorů: materiál, tvrdost, výška a maximální zatížení matrace. Matrace mají různé druhy materiálů (výplní) – latex, různé pěny (PUR, sendvičové, profilované a studené pěny), pružiny versus taštičky.
Matraci nevybírejte na sto procent dle doporučení, ale dle vlastních představ a nároků, jelikož z matrace budete čerpat sílu na celý den.
Na nákup matrace navštivte prodejnu, kteří se Vám budou věnovat a budete cítit, že pro Vás vyberou to nejlepší – „NÁBYTEK ENO“. Doporučujeme Vám si vyčlenit dostatek času, jelikož je výhodou, když si můžete na matraci „alespoň 10 min lehnout“ – tím zjistíte, která je pro Vás vhodná…
Barevné sny…
Ložnice je velmi osobní prostor, do které mají přístup pouze členové domácnosti. Z hlediska designu by jste měli vzít v úvahu, že pokoj sdílíte s partnerem/partnerkou a vypracovat vzájemné kompromisy v designu.
Pokud chcete, aby v interiéru byla více jak jedna dominantní barva tak do ložnice doporučujeme např. zelenou, modrou, oranžovou a žlutou…
Při výběru odstínu se řiďte vlastní cítěním a chutí, jelikož nezapomeňte, že každá barva nás ovlivňuje jinak… „
"Červená“ barva vám zvyšuje krevní tlak a díky tomu vás v ložnici stimuluje.
Podobné vlastnosti mají „odstíny oranžové“, které na vás působí pocitem nadšení a vzrušení.
Použití „jemně žluté“ vám přináší radost, ale pokud je velice dominantní může vést k frustraci a napětí – pastely Vám dodávají pocit klidu.
„Modrá“ vám snižuje krevní tlak – uklidňuje a uvolňuje, ale nevolte příliš jasné osvětlení v místnosti, jelikož by interiér byl moc chladný.
„Zelená“ do ložnice podporuje relaxační a uklidňující účinek.
Neutrální barvy – „černá, šedá a bílá“ si v dnešní době získává mnoho příznivců.
Výběr barev závisí také na velikosti interiéru. V případě zvolení „pestré barvy“ nebo „malého vzoru“ na tapetách se místnost bude zdát větší a „tmavé barvy“ a „velké vzory“ bude interiéru přidávat prostornost a útulnost.
Ložnice nemusí vypadat jako z katalogu, musí však koncepčně zapadat do zbývajících interiéru bytu. Při zařizování se řiďte srdíčkem a vše Vám půjde lépe a můžeme Vám jen přát nezapomenutelné sny.